Jdi na obsah Jdi na menu
 


B jako bulimie

20. 1. 2009

Určitě už jste o ní slyšeli z různých společenských rubrik, které píšou o slavných hvězdách, jež chtěly zhubnout. Vyskytuje se však i mezi obyčejnými lidmi a je velmi nebezpečná.

 

Společně s anorexií patří k poruchám příjmu potravy jako závažné psychické onemocnění a řadí se do tzv. psychosomatických poruch. Někdy jsou také nazývány civilizačními chorobami. Bulimii i anorexii „proslavily“ některé známé osobnosti zejména ze světa modelingu či showbyznysu.

Pro obě poruchy jsou charakteristické převážně psychogenně navozené změny stravovacích návyků a chování. Způsobují změny jak v oblasti psychické, tak i tělesné. Počet pacientů s touto poruchou stále roste a je třeba zdůraznit, že zejména anorexie může způsobit smrt kvůli totálnímu „rozhození“ metabolismu, kdy tělo není schopno přijmout žádnou potravu. Rizikovou skupinu tvoří dívky a ženy ve věku od 15 do 30 let (90 až 95 %). Nejčastěji tyto poruchy začínají mezi 14 a 15 a 17 a 18 lety, přičemž se hranice výskytu neustále snižuje, takže dnes není výjimkou ani začátek před dvanáctým rokem věku.

Nevyhýbají se však ani mladým chlapcům, mužům, dětem před pubertou a starším ženám. Obě formy poruch příjmu potravy mohou přecházet jedna v druhou, častější je začátek v podobě mentální anorexie a pokračování v podobě mentální bulimie.

Mentální bulimii poznáte podle toho, že dotyčná/ý trpí opakovanými záchvaty přejídání (zkrátka „vybílí“ v noci ledničku) a přitom chce zůstat štíhlá/ý, takže následně zvrací, protože pozření takového množství kalorického jídla s sebou nese pocity viny. Zvracení se střídá s hladovkami. Běžné je zneužívání některých léků, zejména projímadel a léků na odvodnění (laxativa, diuretika).

Následkem bulimie jsou hypokalemie (pokles hladiny sodíku pod přípustnou mez vlivem močopudných prostředků) a poruchy srdečního rytmu, které mohou vést až k srdeční zástavě. Dále dehydratace organismu (odvodnění) a poškození zubní skloviny. Z psychických potíží se objevuje depresivní syndrom, zvýšená dráždivost a sebevražedné myšlenky a tendence.

Léčba mentální bulimie je psychiatrická, a to buď ambulantní (psychoterapie a vedení jídelních záznamů), nebo hospitalizační (v případech ohrožení života). Poruchy příjmu potravy jsou obecně chápány jako nevhodný návyk, který je nutné změnit, a také jako projev jiných, neřešených problémů. Nejsou problémem jen konkrétního člověka, ale do jisté míry všech zúčastněných.