Jdi na obsah Jdi na menu
 


CH jako chrom

20. 1. 2009

Určitě jste už slyšeli o jeho téměř zázračných vlastnostech, díky kterým chrom odbourává tuky a reguluje nadváhu. Má takové vlastnosti doopravdy, nebo ne? Samozřejmě to není tak jednoduché. Chrom není prostředek na zhubnutí, nikdo totiž jen tak nezhubne, když bude polykat tabletky chromu. Avšak patří mezi látky, které mají schopnost hubnutí ulehčit.

CHUŤOVÁ KONTROLA

 

Naše tělo potřebuje chrom jako přirozený prvek výživy. Jedná se o minerální látku známou jako regulátor hladiny cukru v krvi. V lidském organismu plní podobnou funkci jako inzulin a při nedostatku chromu nastává podobná situace jako při nedostatku inzulinu. Při dlouhodobém nedostatku chromu může dokonce vzniknout diabetes II. stupně. Avšak lidé, kteří trpí cukrovkou, by nikdy neměli chrom užívat bez porady s lékařem. Chrom má jako součást tzv. glukózového tolerančního faktoru schopnost zlepšovat toleranci glukózy, tedy pomáhá organismu vypořádat se se zvýšeným příjmem cukrů. Pomáhá i podporovat bílé krvinky v boji s infekcemi, kontroluje chuť k jídlu, stimuluje syntézu mastných kyselin a urychluje transport aminokyselin do buněk. Denní potřeba chromu u dospělého člověka je asi 50–200 mg, a když této hladiny nedosáhne, může se to projevit únavou, pocitem podráždění, nervozitou a neustálou chutí na jídlo, která vede k nežádoucí obezitě.

NEJEN PRO LABUŽNÍKY

 

Nás ovšem nejvíc zajímá právě schopnost potlačovat chuť na sladké, ale taky celkovou chuť k jídlu. Díky tomu, že chrom vyrovnává hladinu krevního cukru, je postaráno o to, aby nebyla příliš nízká, tedy taková, kdy má člověk nutkavou potřebu sníst něco sladkého, ale ani příliš vysoká, kdy má člověk pocit absolutního nasycení. Chrom nalezneme v přirozené formě třeba v ústřicích, v obilných klíčcích, v pivovarských kvasnicích, ovesných vločkách, lískových oříšcích nebo třeba v červené řepě, cibuli či česneku. Avšak ve většině potravin dochází při zpracování ke ztrátě této látky.

Nedostatek si můžete regulovat chromem – pikolinátem, který běžně seženete v lékárnách, 30 tbl stojí kolem 40 korun. Chrom se taky přidává spolu s dalšími složkami, jako jsou třeba výtažky ze zeleného čaje či vláknina, do různých přípravků podporujících hubnutí.

BOUŘE UVNITŘ TĚLA

 

Začali jste brát chrom a máte pocit, že vaše chuť na sladké je ještě větší než dřív? Tak vydržte. Chrom totiž zpočátku rozbouří hladinu krevního cukru. Možná to pocítíte jako příliv obrovské chuti na sladké, ale nebojte se, nastane i odliv a pak se hladina cukru ve vaší krvi ustálí. Většinou to trvá 1–3 týdny. Kromě toho existuje i silnější varianta chromu – chrom forte, která se dá užívat krátkodobě. Ale nejdůležitější je chápat chrom jako pomocníka, který má rád pohyb, cvičení a samozřejmě zásady zdravé výživy. Jen tehdy bude s vámi tento stopový prvek „spolupracovat“. *