Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dieta podle fází Měsíce

20. 1. 2009

Někdo je pečlivě sleduje a pak podle nich hubne, zalévá květiny či si stříhá vlasy. Jiný si jich ani nevšimne a už vůbec si jimi nenechá řídit život. jednotlivé lunární fáze. Že to nemůže fungovat? Naše dieta podle fází měsíce vás možná přesvědčí o opaku.

 

Lidé sledují Měsíc tisíce let a v různých obdobích mu přikládají různě velkou důležitost. Už Hippokrates, učitel všech lékařů, věděl o silách Měsíce a jednoznačně poučoval své žáky: „Kdo vykonává medicínské povolání, aniž bere v potaz užitek z pohybu hvězd, je blázen,“ a „Neoperujte tu část těla, kterou řídí znamení, jímž Měsíc právě prochází.“ O Měsíc a jeho působení na lidský organismus se zajímají i různí tvůrci diet.

ŽIVOT PODLE LUNY

 

Měsíc se kolem své osy otočí za 28 dní. Právě jeden lunární měsíc potřebuje k tomu, aby oběhl i naši planetu. Má vliv na mořský příliv a odliv, změny počasí, menstruační cyklus i délku trvání různých nemocí. Mnohá zvířata se ve svém chování řídí postavením Měsíce. Luna je „planetou“ citu, fantazie a plodnosti. Existují dokonce lidé, kteří tvrdí, že správné naplánování chirurgického zákroku, stejně jako úspěch v našich každodenních činnostech, závisí právě na postavení a fázi luny. Ještě dnes je řada našich svátků závislá na postavení Měsíce. Velikonoce se například od konce 2. století našeho letopočtu slaví vždy v neděli, která následuje po prvním úplňku začátkem jara.

ODLIV KILOGRAMŮ

 

Určitě jste se někdy setkali s někým, kdo vám tvrdil, že úspěšně zhubl díky dietě podle fází Měsíce nebo prostě proto, že držel půst při úplňku. Nejčastější argument zní: Když Měsíc způsobuje odliv a příliv, proč by nemohl způsobit i „odliv“ kilogramů? Odborná literatura o tomto způsobu hubnutí ale většinou mlčí. Jak je to tedy doopravdy? Jsou to jen pověry, nebo lze tímto způsobem úspěšně zhubnout? Shodit takto nějaké to přebytečné kilo rozhodně není nemožné.

Přiměřený výsledek se ale dostaví pouze, pokud budete postupovat rozumně a bez extrémů, tzn. že i na této „dietě“ lze najít inspirativní myšlenky a jistá pozitiva, nikoli však ji brát jako dogma. Sice mezi námi jsou lidé citlivější na vliv Měsíce, například při úplňku se jim špatně spí, ale to ještě neznamená, že samotný Měsíc dokáže působit i na jejich nadbytečné kilogramy.

***

Tip: Pořiďte si do zásoby různé čajové směsi, které dů kladně dokážou pročistit váš organismus.

 

PŘI HUBNUTÍ DODRŽUJTE TYTO TŘI BODY

 

* Čistěte tělo během novoluní a úplňku.
* Při přibývajícím Měsíci si hlídejte energetickou hodnotu potravin.
* Ubývající Měsíc vám umožňuje dopřát si více oblíbených potravin (v omezeném množství).

NA ZAČÁTKU JE NUTNÉ SI UVĚDOMIT, DO JAKÝCH FÁZÍ A KDY MĚSÍC PŘECHÁZÍ A CO OD NICH LZE OČEKÁVAT.

 

ÚPLNĚK

 

Už dva dny před ním můžete cítit větší únavu než jindy. Při úplňku můžete cítit úzkost. Někteří lidé v tento den špatně spí, náměsíční ve spánku chodí, aniž si ráno cokoli pamatují. Zvířata jsou neklidná. Podle propagátorů stravy podle fází Měsíce jde o období půstu, který by měl začít 12 hodin před úplňkem. Ale pozor! Silná energie úplňku vyvolává u některých lidí nervozitu a neklid. Patříte-li k nim, můžete trpět problémy látkové výměny a mít potíže s trávením.

Úplňky: 9. 8., 7. 9., 7. 10., 5. 11., 5. 12.

DORŮSTAJÍCÍ LUNA

 

Tato fáze Měsíce trvá přibližně šest dnů. Tělo disponuje velkým množstvím energie a síly, veškerá strava vám dodá energii pro sportování. Organismus snadněji přijímá důležité minerální látky a vitaminy. Čím více Měsíc přibývá, tím hůře se mohou hojit poranění a operace. Převažovat ve stravě má drůbeží rybí maso a zelenina. Nejezte po 18. hodině. Nezapomínejte na tekutiny, alespoň dva litry čisté vody.

NOVOLUNÍ

Po úplňku přichází velmi důležité období - novoluní. Měsíc při novoluní není na obloze vůbec vidět, protože stojí dva až tři dny před stejným hvězdným pozadím. Je to doba, která je údajně mimořádně vhodná pro začínání nových projektů nebo k podstoupení krátké očistné kúry spojené s celodenním pitím zeleninových a ovocných šťáv.

Novoluní - 23. 8., 22. 9., 21. 10., 20. 11., 20. 12.

UBÝVAJÍCÍ LUNA

 

Podle znalců a těch, kdo věří této dietě, je období ubývajícího Měsíce vhodné například pro chirurgické operace. Tvrdí se, že také všechny domácí práce vám půjdou pěkně od ruky. Dokonce i ten, kdo jí v tomto období trochu víc než jindy, by v této fázi neměl tak snadno přibrat na váze. Z těla se dobře vylučují toxické látky a je možné začít s vhodnou dietou. V tomto období je proto vhodné pít různé pročišťovací a bylinkové čaje.

ALFA A OMEGA HUBNUTÍ

 

Můžete se setkat ještě s dalším systémem hubnutí podle fází Měsíce. Ten pracuje s různými skupinami potravin a podle nich dělí lidi na typ alfa a omega. Vychází z přesvědčení, že každá skupina snáší některé potraviny lépe a jiné zase hůře. Jejich organismus se proto zcela odlišně chová a tráví lépe v jinou denní dobu.

TYP ALFA

 

Jsou to lidé, kterým během dne postačí dvě až tři velká jídla. Musí sice hodně pít, ale současně je nutné se vyhýbat studeným nápojům. Snášejí velmi dobře živočišný tuk, žitný chléb, celozrnnou mouku, špaldové nudle, rybí maso, čaj (zejména zelený), citrusové plody, mrkev a okurky. Jejich výhodou je, že si mohou dopřát také ostré a silné koření, které tak jejich trávení ještě více podpoří.

TYP OMEGA

 

Patří sem ti, kdo by měli jíst více menších jídel denně. Důležité jsou pro ně rostlinné tuky, málo kyselé potraviny, bílý chléb, těstoviny, hodně plnohodnotných bílkovin, nerafinovaný cukr, přírodní med, káva, peckovité ovoce, rajčata a banány. Koření používané k ochucování pokrmů by mělo být hodně jemné.

PŘED STARTEM

 

Je ideální vyzkoušet si na několik dní, která strava vám nejlépe vyhovuje, po které se cítíte plni energie a při kterém typu stravování jste naopak unavení, bez nálady. A pak už můžete začít hubnout podle fází Měsíce.

Tip: Při této dietě si ovoce a ze leninu kupujte den ně čerstvou. Přispěje to k lep ší oč ist ě organismu.

Nákup na týden k jídelníčku
3 litry 100% džusu
1 celé kuře krůtí prsa
2 balíčky mraženého rybího filé
2 bílé jogurty
1 kg rýže
2 vaničky nízkotučného tvarohu
200 g tvrdého sýra
balení sýra tofu
1 konzerva tuňáka ve vlastní šťávě
1 balení vajec
2 velké kelímky ovocného jogurtu
500 g tmavého krájeného chleba

JÍDELNÍČEK PODLE FÁZÍ MĚSÍCE DVA DNY PŘED PŮSTEM

 

SNÍDANĚ: Celozrnné cereálie s čerstvým ovocem, 0,3 dl 100% džusu

SVAČINA: Ovocný salát s bílým jogurtem

OBĚD: Kuřecí vývar se zeleninou, velký zeleninový salát s kousky kuřecího masa

SVAČINA: Velká nakrájená okurka, 2 rajčata

VEČEŘE: Kuřecí prsa dušená se zeleninou, čerstvá zelenina

DEN PŘED PŮSTEM

 

Tento den jezte jen minimum masa, a to jen lehce stravitelného, jezte co nejvíce syrové stravy, zejména zeleniny a ovoce, ale nemíchejte je dohromady v jednom jídle. Vypijte alespoň 4 litry čisté vody.

SNÍDANĚ: Čerstvý ovocný salát s bílým jogurtem

SVAČINA: Banán, jablko

OBĚD: Zeleninový vývar, velký zeleninový salát s kousky vařené ryby SVAČINA: 2 rajčata, 2 papriky VEČEŘE: Zelený salát s octovou zálivkou

DEN PŮSTU

 

SNÍDANĚ: 1 litr 100% ovocné nebo zeleninové šťávy (džusu) doplněné 2-3 litry čisté vody

SVAČINA: Jezte syrové ovoce - 3 kusy

OBĚD: Syrová zelenina a pečené nebo vařené brambory, sůl nahraďte kořením, 2 litry vody a zelený čaj

SVAČINA: 3 kousky syrové zeleniny

VEČEŘE: Vařená rýže - nejlépe v páře (300 g), můžete promíchat s jemně nastrouhaným jablkem nebo nakrájeným rajským jablíčkem (bez slupky). Pijte vodu, případně zelený čaj

DEN PO PŮSTU

 

SNÍDANĚ: Ovocná šťáva z čerstvého ovoce, nebo 100% džus neslazený, zředěný vodou (0,75-1 l).

Ovocný salát či čerstvé ovoce s vysokým obsahem vody, pomeranče, grepy apod.

SVAČINA: Banán

OBĚD: Ovocná nebo mrkvová šťáva (0,5 l). Salát z hlávkového salátu, špenátu, okurky, rajčete, karotky, celeru, brokolice, zelí, ředkvičky, květáku. Kombinace těchto druhů zeleniny podporuje trávení. Přidejte dušený kuřecí plátek

SVAČINA: 2 papriky, okurka

VEČEŘE: Zeleninový salát s olivovým olejem, mrkvová nebo rajčatová šťáva, hlávkový salát, rajčata

DALŠÍ DEN PO PŮSTU

 

Přidejte bílkoviny

SNÍDANĚ: Ovocná šťáva z čerstvého ovoce nebo 100% džus, zředěný vodou (0,75-1 l), nízkotučný tvaroh smíchaný s jogurtem

SVAČINA: Bílý jogurt s čerstvým ovocem

OBĚD: Krůtí nebo kuřecí plátek se zeleninou, 1 lžička olivového oleje, bylinky, mrkvová nebo rajčatová šťáva (0,5 l)

SVAČINA: Hlávkový salát s krájeným tvrdým sýrem, 1 vejce

VEČEŘE: Zeleninový salát se sýrem tofu, okurka, paprika, mrkvová nebo rajčatová šťáva, hlávkový salát, rajčata

DALŠÍ DEN

 

Přidejte celozrnné pečivo a sladké ovoce

SNÍDANĚ: Celozrnný rohlík s rostlinným tukem, čtyři plátky eidamu, ovoce (jablko, mandarinka, kiwi)

SVAČINA: Hlávkový salát s tuňákem a plátek tmavého chleba

OBĚD: Krůtí prsa s vařenými brambory a zeleninový salát SVAČINA: Velký ovocný jogurt, meloun VEČEŘE: Rybí filé s bramborem a zeleninový salát

Tip: Pokud jste zvědaví, jak se k fázím Měsíce staví dělená strava, zkuste knihu Ursuly Summové Dělená strava podle lunárního kalendáře. V knize najdete kalendář i na roky 2006 a 2007, originální recepty a spoustu dalších užitečných informací.

DIETA PODLE LUNY:

 

VÝHODY


* Celý měsíc si pečlivě hlídáte, co jíte
* Strava je velmi bohatá na zeleninu
* Zařazují se odlehčovací dny
* Nemusíte počítat kalorie

 

RIZIKA

 

* Po půstu se možná neudržíte a okamžitě se vrátíte ke konzumaci velkého množství jídla namísto postupného zvětšování porcí, pak dochází k přejídání a paradoxně ke ztloustnutí
* Nejste-li na půst zvyklí, můžete být podráždění a nesoustředění

Tip: Během této diety je pravidelný pitný rež im zvlá š ť důlež itý a do jisté míry na něm závisí redukční úspěch.

TÉTO DIETĚ SE RADĚJI VYHNĚTE, POKUD:


* jste diabetik
* máte kolísavý krevní tlak
* trpíte onemocněním srdce, žaludečními vředy a dalšími střevními nemocemi, případně onemocněními ledvin