Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dieta podle Kim Cattrall

20. 1. 2009

Cattrall

Většina komerčních diet přichází do Evropy z USA, tedy paradoxně ze státu, který má největší problémy s obezitou...Kim si svoji sexy štíhlou postavu udržuje i ve svých čtyřiceti čtyřech letech právě díky své dietě. Jak sama říká: „Miluji jídlo, proto bych se nemohla trápit dietou, která zakazuje sladkosti, nutí jíst naposledy v pět odpoledne a každou zkonzumovanou kalorii navíc považuje téměř za hřích.“

CattrallKim Cattrallová se nejenže proslavila v seriálu Sex ve městě v roli krásky Samanthy Jonesové, ale ve své zemi je známá také jako propagátorka „své“ diety. Jde vlastně o původní dietu South Beach dr. Arthura Agatsona. Ten sám o ní říká: „Vymyslel jsem vlastní dietu, která není složitá, nevyžaduje po lidech, aby hladověli.

 

Není ani nízkosacharidová, ani nízkotučná. Můžete jíst vejce, sýry, ořechy, zeleninu a můžete jíst normální porce.“ Jak je to ale ve skutečnosti? Kupodivu není charakteristika daleko od pravdy, i když samozřejmě porce omezené jsou. Dieta je rozdělená do dvou fází, přičemž první část je o poznání striktnější než ty následující. První fáze je čtrnáctidenní, na ni pak navazuje fáze druhá a pak následuje fáze třetí - dlouhodobá a celoživotní.

FÁZE PRVNÍ

Prvních 14 dní je v případě této diety poměrně přísných co do možnosti výběru potravin. Jde o fázi s velmi nízkým obsahem cukru, kdy podle autora má dojít k obnovení citlivosti těla i na malé dávky sacharidů v dietě. Pokud už jsou nějaké sacharidy ve stravě povoleny, tak jen ty s nízkým glykemickým indexem. Tedy takové, které člověka zasytí na poměrně dlouhou dobu. Přísnou regulaci sacharidů vyvažuje rozumný přístup k tukům, zejména těm zdravým (rostlinným a tukům z mořských ryb). Poměrně velké množství bílkovin v dietě snižuje riziko velkého hladu a zároveň autor vybírá bílkoviny zdravé s nízkým obsahem doprovodného cholesterolu.

 

 

CattrallPrvní fázi můžeme charakterizovat i podle povolených a zakázaných potravin, které jsou přesně vyjmenovány. Zakázané potraviny: bílé pečivo, rýže, brambory, těstoviny, ovoce, zmrzlina, cukr, koláče, sladkosti (bonbony, čokoláda apod.), alkohol. Zdá se vám toto omezení přísné? Možná. Ale vzhledem k tomu, že jde jen o dva týdny, určitě se to dá vydržet.

 

Ostatně tento systém je obecně používán i při ostatních redukčních a ozdravných programech, protože bylo vyzkoušeno, že tato délka je pro dodržení přísných omezení ve stravě pro většinu lidí zvládnutelná.

 

NELOGIČNOSTI V PRVNÍ FÁZI

 

Ne se vším, co autor hlásá, se dá souhlasit a takové stravování doporučit. Například podle jeho rad jsou povoleny pekanové ořechy a pistácie, zatímco nepražené mandle nebo lískové oříšky zcela opomíjí. Anglická slanina, doporučovaná autorem, také nebude ideální součástí pravidelného jídelníčku a zařazovat ji mezi potraviny, které bychom si měli dopřávat stále, je nesmysl, stejně jako každodenní konzumace vařených vajíček. Omezení rajčat na jedno celé denně také nemá logiku. A už vůbec ne v porovnání s doporučovaným konzumováním hrášku, o kterém je známo, že obsahuje poměrně velký podíl cukrů. Není také jasné, proč je mezi nedoporučené sýry zařazen eidam a naopak doporučován k časté konzumaci čedar a tavený sýr.

Cattrall

TŘI KILA DOLŮ

 

Autor slibuje po této fázi úbytek tři až šest kilogramů. Reálné jsou spíše tři než šest kilogramů. Výhodou této fáze je, že si uvědomíte základní dietní pravidla:
* jíst pravidelně
* jíst v pěti až šesti malých dávkách
* vybírat si, co jíte

FÁZE DRUHÁ

Tato fáze by se dala stručně charakterizovat jako opětovné zařazení některých potravin do jídelníčku, například celozrnného chleba, celozrnných cereálií, celozrnných těstovin, brambor a rýže natural. Jíst můžete i ovoce a z alkoholu si denně dopřát skleničku vína.

 

POMALU ALE JISTĚ

 

V této fázi by měl pokračovat postupný, už pomalejší úbytek váhy, přibližně půl až jeden kilogram týdně až do dosažení potřebné tělesné hmotnosti. Tato informace, doporučující hubnout okolo půl kilogramu týdně, se shoduje s doporučením odborníků obezitologů. Autor zdůrazňuje možné pozitivní zdravotní dopady, kdy kromě snížené tělesné hmotnosti dojde i k normalizaci hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi.

CattrallKlesnout by měla i hladina krevního cukru, což vše jsou logické závěry, ke kterým dojdete, pokud si podrobněji prostudujete jídelníček. Nelogické v této fázi je zařazení popcornu do jídelníčku. Ten má totiž vysoký glykemický index. Zakázané je zde hroznové víno bohaté na jednoduché cukry, a naopak doporučené omezení konzumace vodního melounu a kukuřice na konci této fáze.


 

Tip: Zkuste klasické zákusky nahradit tvarohovým sýrem ricotta. Přidat můžete citron, mandle, vanilku nebo kakao.

 

 

Z TÉTO DIETY SI URČITĚ ZAPAMATUJTE

Pravidelná strava pětkrát denně. Zákusek povolen - je zařazen po večeři, tedy v době, kdy máme tendenci mlsat. Ideální je například nízkotučný ovocný tvaroh s vysokým obsahem bílkovin. Klade důraz na konzumaci vlákniny - je důležitá pro správné fungování střev a navozuje pocit sytosti. Pravidelný pohyb je důležitým doplněním redukčního jídelníčku.

 

 

Tip : Více informací o této dietě najdete například v knize Dieta ze South Beach (Pragma, 2003).

Cattrall

JÍDELNÍČEK PODLE KIM CATTRALL

PONDĚLÍ

 

SNÍDANĚ:

180 ml 100% zeleninové šťávy, celozrnný chléb s čerstvou zeleninou

 

SVAČINA:

miska mozzarelly s rajčaty

 

OBĚD:

grilovaná kuřecí prsa na tymiánu, zeleninový salát, želatinový dezert

 

SVAČINA:

celer plněný nízkotučným sýrem

 

VEČEŘE:

grilovaný losos na rozmarýnu, dušená zelenina, míchaný zeleninový salát s olivovým olejem

 

ÚTERÝ

SNÍDANĚ:

180 ml rajčatové šťávy, vaječná omeleta, celozrnný chléb

 

SVAČINA:

plátky nízkotučného sýra s paprikou

 

OBĚD:

sekaný zeleninový salát s tuňákem, želatinový ovocný zákusek

 

SVAČINA:

nízkotučný jogurt

VEČEŘE:

kuřecí prsa s restovanou zeleninou, zákusek ricotta s hořkou čokoládou

 

STŘEDA SNÍDANĚ:

Skořicové překvapení (viz recept na str. 34), 180 ml zeleninové šťávy

 

SVAČINA:

jablko a lžička rostlinného tuku

 

OBĚD:

velká červená paprika plněná sýrem cottage a pokrájenou zeleninou

 

SVAČINA:

mozzarella s rajčetem

 

VEČEŘE:

grilovaný steak s mačkanými brambory

 

ČTVRTEK

 

SNÍDANĚ:

omeleta z ovesných vloček s nízkotučným jogurtem

 

SVAČINA:

hruška s ricottou

 

OBĚD:

ledový salát s ananasem a tuňákem

 

SVAČINA:

polotučný jogurt

 

VEČEŘE:

kuřecí směs se zeleninou

 

PÁTEK

SNÍDANĚ:

celozrnný chléb, rostlinný tuk, vajíčko natvrdo, půl grapefruitu

 

SVAČINA:

ovoce s tvarohem

 

OBĚD:

pita chléb s krůtím masem a dijonskou hořčicí

 

SVAČINA:

nakrájená paprika s nízkotučným sýrem

 

VEČEŘE:

pečená treska, čerstvý salát s balzamikovou zálivkou

 

SOBOTA

SNÍDANĚ:

šálek celozrnných cereálií s čerstvým ovocem, zalité mlékem

 

SVAČINA:

jablko s tvarohem

 

OBĚD:

špízy z hovězího masa, paprik a žampionů

 

SVAČINA:

míchaný salát (rajče, paprika, listový salát, okurka) s olivovým olejem

 

VEČEŘE:

salát z grilovaného kuřete se tzatziki; hrušky plněné čokoládou

 

NEDĚLE

 

SNÍDANĚ:

borůvkový krém (rozmixovat jogurt, borůvky, drcený led)

 

SVAČINA:

plátek celozrnného chleba s vajíčkem

 

natvrdo

OBĚD:

kuskusový salát s pikantním jogurtovým dresinkem

 

SVAČINA:

nízkotučný jogurt

 

VEČEŘE:

celozrnný chléb s rostbífem, hlávkový salát