Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dieta podle Štefana Margity

20. 1. 2009

Chcete hubnout podle Margity? S chutí do toho. Tahle dieta vám totiž bude nejen chutnat, ale zaručeně po ní i zhubnete. Otázkou je, zdali tím prospějete svému zdraví. Držte se proto raději našich rad.

V licenci slavného Áčka

Dieta Štefana Margity má základ v dietě s nízkým obsahem sacharidů (cukrů), a je tedy jakousi variantou jiné slavné diety - diety podle Atkinse. Doslova a do písmene vám zaručuje superrychlé hubnutí v duchu hesla "Každý den půl kila dolů". Proto ji Štefan Margita drží vždycky, když potřebuje vyjet na zahraniční turné.

Atkinsova dieta byla poprvé veřejně publikována v roce 1972 jako přelomová dieta založená na vysokém obsahu bílkovin a minimálním množstvím sacharidů (chleba, cereálie, brambory atd.). Tato teorie umožňuje konzumovat neomezené množství vajíček, tučného masa a tučných sýrů, naopak striktně zakazuje chleba a ostatní pečivo, brambory i rýži, ale také ovoce a omezuje i konzumaci zeleniny.

Tyto zákazy však znamenají výrazná zdravotní rizika. Zvyšuje se hladina cholesterolu (pak vám hrozí infarkt), nedostatek zeleniny a ovoce naopak snižuje imunitu, a člověk je tak náchylný na častá onemocnění horních i dolních cest dýchacích, jako jsou rýmy, angíny a chřipky. Nedostatek cereálií a zeleniny výrazně zvyšuje riziko vzniku různých druhů rakoviny, zejména pak rakoviny tlustého střeva. Dalším problémem Margitovy a Atkinsovy diety je nedostatek biologicky aktivních látek, které jsou obsaženy v barevném ovoci, jako jsou karoteny, flavonoidy, ale i fytoestrogeny. Tyto látky jsou považovány za látky budoucnosti, přirozené antioxidanty, které chrání nejen naše srdce, ale snižují riziko výskytu rakoviny.

Jak je tedy možné, že výsledkem takto nezdravé diety je výrazný a rychlý úbytek váhy? Vysvětlení je velmi jednoduché: nedostatek sacharidů ve stravě nutí tělo brát vlastní zásoby cukru jako zdroj energie. V těle je zásobárnou cukru glykogen, který se nachází zejména ve svalech. Glykogen na sebe váže velké množství vody, pokud tedy výrazně ubude množství glykogenu v těle, sníží se i množství vody a dojde k výraznému poklesu hmotnosti. Ten je však způsoben ztrátou vody, nikoli poklesem množství tuku v těle. Jednoduše řečeno, nehubnete, odvodňujete se! Jakmile se pak "normálně" najíte a napijete, kila vyletí nahoru, protože se obnoví zásoby glykogenu v těle. Tělo si zároveň vytvoří zásoby jako ochranu proti dalšímu vyčerpání, tedy opakování Atkinsovy diety. Tak se naváže i více vody, váha vyletí nahoru a začarovaný kruh jo-jo efektu je nastartován.

Američané už pochopili

Zdá se, že v USA popularita Atkinsovy diety prudce klesá (na rozdíl například od Velké Británie nebo Německa). Podle aktuálních zpráv, které přinesla agentura AFP, totiž americká společnost Atkins Nutritionals Inc., která se zaměřuje na výrobu tyčinek, šejků a dalších doplňků výživy složených podle požadavků nízkosacharidové diety, definitivně krachuje. Tato společnost, která byla založena v roce 1989 a v době svého největšího rozkvětu zásobovala doplňky výživy až 25 milionů Američanů a dodávala zboží do více než 30 tisíc obchodů v USA a Kanadě, vyhlásila bankrot. Dluhy za rok 2004 dosáhly závratné výše 25 milionů dolarů (750 milionů korun). Společnosti, zdá se, nepomohlo ani to, že Atkinsovu dietu propagovaly holywoodské megastar jako René Zellwegerová, Brad Pitt nebo Jennifer Anistonová.

Podle odbornice na výživu z New York University Lisy Samsonové je velmi dobře, že obliba Atkinsovy diety v USA klesá. "Vždycky je velmi špatné, když se spojuje byznys s dietními doporučeními a dietami, které nejsou podpořeny žádnými ověřenými a důvěryhodnými důkazy. Naopak už bylo jasně prokázáno, že tato dieta lidi neuspokojuje, protože chléb a cereálie jsou velmi oblíbené potraviny. Navíc ji skutečně provází výrazný pocit únavy a následný jo-jo efekt jasně dokazuje nesmyslnost celé propagace Atkinsovy diety."

Margitova dieta

"Nejvíc se vždycky těším na čtvrtek, protože to mám povoleno jíst švýcarské sýry," říká v souvislosti se svou dietou Štefan Margita. Dalším jeho "záchytným bodem" jsou dny, kdy se na jídelníčku objeví zkratka K. S. u masa. Znamená "kolik sníte", tedy neomezené množství masových dobrůtek, což většině lidí vyhovuje. Dále vám Štefan Margita radí úplně vynechat alkohol a cukr, omezit sůl i koření a pít hodně vody nebo neslazených minerálek. V čem je zásadní chyba? V Margitově dietním jídelníčku zoufale chybí dostatek zeleniny a ovoce, tedy i vlákniny, vitaminů a minerálů. Problematická je také vysoká spotřeba vajíček (doporučení zní až dvě denně). Do těla (ne)dobrovolně dodáváte více cholesterolu, než je vhodné. My jsme proto pro vás Margitův dietní program upravili tak, aby byl nejen zdravý, ale také vhodný pro dlouhodobou dietu.

Vyrovnaná strava je totiž mnohem chutnější, více zasytí a má více živin. Nejdůležitější však je, že pouze vyrovnaná strava udržuje trávicí systém - nemluvě o metabolismu - v pohodě. Neméně důležité je jíst minimálně pětkrát denně, což Margitova dieta rovněž nenabízí. Mezi hlavními jídly proto nezapomínejte na lehké svačiny (mrkve, okurky, jablka apod.).

Jídelníček

1. den:

Snídaně:

zelený čaj, banán

Svačina:

jablko

Oběd:

dva bílky z vařených vajec, listový špenát, 5 dkg nízkotučného tvrdého sýra (do 30 % tuku)

Svačina:

1 salátové okurky

Večeře:

jeden velký grilovaný kuřecí steak, dušená mrkev a růžičková kapusta

2. den:

Snídaně:

káva s mlékem, celozrnný dalamánek s rostlinným tukem

Svačina:

hruška

Oběd:

velký steak z lososa, hlávkový salát s ovocem

Svačina:

paprika

Večeře:

zeleninový salát s 5 dkg restovaného kuřecího masa

3. den:

Snídaně:

káva s mlékem, 3 lžíce müsli s 1 kelímku bílého jogurtu (do 3 % tuku)

Svačina:

jablko

Oběd:

omeleta z vaječných bílků, brokolice, 1 brambor, hlávkový salát s rajčaty

Svačina:

rajče

Večeře:

carpaccio z krůtích prsíček se zeleninovým salátem

4. den:

Snídaně:

mléčný koktejl s 1 banánu, celozrnné sušenky

Svačina:

šálek hroznového vína

Oběd:

100 g celozrnných těstovin s dušenou zeleninou, 100 g tvrdého nízkotučného sýra

Svačina:

2 mrkve

Večeře:

řecký zeleninový salát (zelenina, balkánský sýr, olivy)

5. den:

Snídaně:

ovocný salát, zelený čaj

Svačina:

ananas

Oběd:

100 g tresky upravené na grilu, zeleninový salát

Svačina:

mrkvový salát s citronovou šťávou

Večeře:

100 g krůtích prsou, zeleninová příloha

6. den:

Snídaně:

nízkotučný jogurt, 3 lžíce müsli, broskev, zelený čaj

Svačina:

sklenice 100% ovocného džusu nebo zeleninové šťávy

Oběd:

celozrnný sedvič s tuňákem, zeleninová obloha

Svačina:

ovocný salát

Večeře:

čočkový zeleninový salát s jogurtovým dresingem

7. den:

Snídaně:

celozrnný chléb s rostlinným tukem, 2 plátky šunky, káva s mlékem

Svačina:

celozrnné sušenky, sklenice mléka

Oběd:

100 g orestovaných krůtích prsou, 1 brambor, zeleninový salát s olivovým olejem

Svačina:

nízkotučný tvarohový dezert, broskev

Večeře:

jogurtový nápoj, ovocný salát

8. až 14. den:

vše se znovu opakuje