Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dieta proti celulitidě

20. 1. 2009

Zdravě hubnout neznamená jen být bez pocitu hladu, ale ještě by vám jídlo mělo chutnat. Dieta rozhodně ví, jak na to. speciálním jídelníčkem zároveň zastrašíte i vaši celulitidu, která se po takové dietě dá určitě konečně ústup.

Základními potravinami, které budete na týden nejvíce potřebovat, jsou tvaroh a brambory. Na jeden den si připravte 1/2 kg tvarohu a 1/4 kg brambor.

K tomu si pak podle vlastní chuti přidejte různé druhy ovoce (jahody, jablka, meloun, grapefruit, kiwi, nektarinky) a samozřejmě i zeleninu (okurku, rajčata, různé druhy salátů, květák, brokolici, ředkvičky, kedlubny, papriky, pórek). Při této stravě se vám nebudou v organismu tolik hromadit toxické látky, tělo se jich bude lépe zbavovat, stejně jako přebytečné vody. Nezapomínejte proto jejich vylučování podporovat dostatečným pitným režimem.

TVAROHOVÉ HODY

Netučný tvaroh je výborným pomocníkem při redukční dietě. Má málo kalorií (100 g/290 kJ), minimum tuku (80 g/100 g), ale především hodně bílkovin (19 g/100 g), a právě ty jsou hodně důležité. Tvaroh zasytí na dlouhou dobu a jeho výhodou je i to, že si jej můžete připravit naslano i nasladko. V kombinaci s čerstvým ovocem a zeleninou tělo získá vlákninu.

 

BRAMBORY ANO, ALE...

Dávejte si pozor na to, kolik jich sníte. Zatímco tvarohu, samozřejmě netučného, si při takové dietě můžete dopřát v podstatě neomezené množství, s bramborami buďte opatrnější. I když také ony jsou v dietě proti celulitidě důležité. Mají poměrně málo kalorií - 100 g/350 kJ, neobsahují cholesterol a jen minimum tuku (0,2 g tuku/100 g brambor). Obsahují ale sacharidy (18 g/100 g brambor), v tomto případě pomalu vstřebatelné, které vás více zasytí, navíc obsahují i bílkoviny rostlinného původu. Brambory se také podílejí na odvodňování organismu, obsahují spoustu důležitých živin, minerálních látek a především vitamin C. Přispívají k odstranění únavy organismu, pomáhají proti zácpě a posilují svaly. v

 

***

SNÍDANĚ

 

Nejvhodnější je netučný tvaroh s čerstvým ovocem. Kombinovat lze různé druhy ovoce (přednost pochopitelně mají ty méně sladké - grapefruit, jahody, kiwi, ananas, mandarinky, pomeranče, nektarinky, broskve), do tvarohu můžete přidat i 2 lžíce müsli. Tvaroh lze úspěšně kombinovat také se zeleninou (s okurkou, ředkvičkou, kedlubnou, olivami, pórkem, rajčaty) či čerstvými bylinkami (petržel, pažitka, řeřicha). Jako přílohu maximálně 1 plátek toastového chleba.

SVAČINA

 

Jestliže si ji dopřáváte dopoledne, opět by v ní mělo mít převahu ovoce (100 g), nebo 50 g netučného tvarohu a 50 g ovoce, nebo 125 g netučného tvarohu. V odpolední svačině by měla naopak převládat zelenina (pro svůj nižší obsah sacharidů, cukrů, a především nižší kalorickou hodnotu). Využívat můžete také nejrůznější ochucené tvarohy, které jsou u nás k dostání. Pozorně si ale přečtěte jejich kalorickou hodnotu i obsah tuku, pokud možno přednost dávejte těm, které obsahují jogurtovou kulturu.

VÁŠ NÁPOJOVÝ LÍSTEK

 

1. pitná pramenitá voda (alespoň 2,5 l denně)
2. méně sycená minerální voda
3. bylinkový čaj
4. acidofilní mléko, mléčné probiotické nápoje
5. kávu spíše výjimečně
6.zapomeňte na sladké limonády, džusy, silný černý čaj

 

Tip1: Tvarohu se nebojte, prospěje vaší postavě a pomůže obrnit organismus proti vzniku osteoporózy.

Tip 2:Brambory libovolně kombinujte s jakoukoli zeleninou, skvěle chutnají zapečené s rajčaty a pórkem.

Tip 3:Rozplánujte si, co budete při bramborové dietě potřebovat, abyste nebyla zaskočená, že vám něco chybí a „nevhodnou“ potravinou si dietu nepokazila. Denní menu by se mělo skládat ze snídaně, oběda, večeře a jedné svačiny (není důležité, zda dopolední či odpolední). Denní energetický příjem by se měl pohybovat do 5000 kJ.