Jdi na obsah Jdi na menu
 


Francouzská dieta

20. 1. 2009

Lahodné víno, sýry, saláty nebo třeba dezerty. Zkrátka kulinářské zázraky zpravidla servírované ve čtyřech chodech. A i při takovém množství jídla přesto stále štíhlé a elegantní Francouzky. To vše se vám může vybavit, když se řekne francouzská kuchyně. Ukážeme vám, že na francouzských lahůdkách lze založit i dietu.

Tip: Francouzská kuchyně se považuje za jednu z nejlepších na světě. Přesto se po ní netloustne. Staňte se tedy gurmány a vyzkoušejte naši francouzskou dietu plnou delikates. Francouzská kuchyně má celosvětově skvělý zvuk. Francouzi samotní jsou považováni za gurmány a jejich kulinářské speciality jsou inspirací pro celý svět. Nejznámější jsou pro labužníky oblasti kromě Paříže i Alsasko, Burgundsko, Provence i další. Země galského kohouta je zaslíbenou zemí labužníků a gurmánů. Může být francouzská kuchyně nejen lahodná, ale i zdravá a dietní?

 

ZDRAVÍ Z JIHU

 

Odborníci se shodují, že zcela určitě. Francouzi totiž upřednostňují ke každému jídlu velké množství čerstvé zeleniny, z libového masa zejména telecí, králičí, skopové, zvěřinu, drůbeží a rybí. Naopak vepřové maso ve francouzské kuchyni najdete v daleko menší míře než třeba v té naší. Další důležitou věcí je, že v zemi galského kohouta se jednotlivá jídla podávají ve velmi malých porcích s velkým podílem zeleniny, jako tuk se používá převážně olivový olej. Díky tomu obsahuje většinu potřebných živin.

 

DARY MOŘE

 

Vedle mořských ryb jsou ve francouzské kuchyni obvyklé i různé druhy mořských měkkýšů, hlavonožců a korýšů jako krevet, mořských raků, mušlí, ústřic a dalších mořských plodů.

 

ZELENINA

 

Hodně zeleniny se konzumuje v syrovém stavu. Pokud se upravuje tepelně, pak se nejčastěji dusí nebo zapéká, daleko méně se konzumuje smažená. Ke zvýraznění chuti se používá velké množství koření a k zlepšení trávení se nešetří různými druhy bylinek. Oblíbenou zeleninou ve francouzské kuchyni jsou fazolové lusky, karotka, chřest, baklažán, tykev nebo čekankové puky. Lahůdkou jsou artyčoky. K ochucování salátů se nejčastěji používá speciální ocet, víno, zálivky atd. K jídlu popíjejí Francouzi minerálku, čistou vodu a kvalitní víno. A v čem tkví tajemství této kuchyně? Právě díky velkému podílu zeleniny a šetrné tepelné úpravě pokrmů spolu s bylinkami je velmi dobře stravitelná.

 

SLADKOSTÍ POMÁLU

 

Francouzi si sice neodpírají nějakou tu sladkost, nicméně zákusky konzumují v malé míře. Navíc se zde za dezert často považuje ovoce, které je určitě zdravější než mouka, jednoduché cukry a spousta tuku v našich klasických moučnících.

 

Nákup na týden k jídelníčku

 

rybí filé mražené tuňák ve vlastní šťávě
balení rostlinného tuku
celozrnný toastový chléb
1 balení celozrnného müsli
2 krabice polotučného mléka
100 g kuřecí šunky
1 balení olomouckých tvarůžků
300 g 30% eidamu
3 balení mražené míchané zeleniny
2 polotučné ovocné jogurty
4 bílé polotučné jogurty
balíček těstovin
balení krabích tyčinek
balíček knäckebrotu
3 vaničky polotučného tvarohu
1 lučina
plechovka fazolek ve slaném nálevu
krabice 100% džusu
podle chuti müsli tyčinka

 

TÝDENNÍ JÍDELNÍČEK FRANCOUZSKÉ DIETY

 

Pondělí

 

SNÍDANĚ:

50 g celozrnného müsli, 200 ml polotučného mléka, 50 g nakrájeného čerstvého ovoce

SVAČINA:

2 mrkve, olomoucké tvarůžky: 4 plátky

OBĚD:

kuřecí vývar, plněné lilky

SVAČINA:

hlávkový salát s bílým jogurtem

VEČEŘE:

tuňák, plátek celozrnného chleba, grapefruit

 

Úterý

 

SNÍDANĚ:

2 plátky rozpečeného tmavého toastového chleba, rostlinný tuk, 1 paprika, 2 dl 100% džusu

SVAČINA:

1 jablko, bílý jogurt

OBĚD:

slepičí polévka, pečené rybí filé, vařený brambor, dušená mrkev s hráškem

SVAČINA:

krouhaná mrkev s jablkem, 1/2 pomeranče

VEČEŘE:

bílé fazolky v rajském protlaku, celozrnný dalamánek

 

Středa

 

SNÍDANĚ:

velký celozrnný rohlík, rostlinný tuk, polotučný ovocný jogurt, 150 g třešní

SVAČINA:

salátová okurka s bílým jogurtem

OBĚD:

těstovinová francouzská polévka, kuřecí prsa, rajský protlak, těstoviny

SVAČINA:

mrkev s medem a citronovou šťávou

VEČEŘE:

krabí tyčinky, bílý jogurt, citron, 4 plátky knäckebrotu, paprika

 

Čtvrtek

 

SNÍDANĚ:

1 kornspitz, lučina, 1 rajče, 1 dl 100% jablečného džusu

SVAČINA:

pomeranč, polotučný tvaroh

OBĚD:

těstoviny, dušená šunka, zapečená se zrajícím polotučným sýrem

SVAČINA:

ovocný salát

VEČEŘE:

kuře s rýží

 

Pátek

 

SNÍDANĚ:

plátek celozrnného chleba s rostlinným tukem, svazek nakrájených ředkviček, 1 dl 100% džusu

SVAČINA:

müsli tyčinka s bílým jogurtem

OBĚD:

vařené hovězí v sýrové omáčce a vařené brambory

SVAČINA:

zeleninový salát (1 paprika, 3 rajčata, pórek, ředkvičky, olivový olej)

VEČEŘE:

2 plátky tmavého toastového chleba s konzervou tuňáka ve vlastní šťávě

 

Sobota

SNÍDANĚ:

2 dalamánky, rostlinný tuk, mrkev, 200 ml polotučného mléka

SVAČINA:

1 mandarinka, pomeranč, kiwi, bílý jogurt

OBĚD:

čerstvý kuřecí vývar se zeleninou, čočka na kyselo, celozrnná bageta

SVAČINA:

paprika, rajce, 80 g eidamu VEČEŘE: 2 toasty z tmavého chleba, salát ze zelených fazolí a rajčat

 

Neděle

 

SNÍDANĚ:

2 plátky toastového chleba, plátek kuřecí šunky a sýra

SVAČINA:

jablko, nízkotučný tvaroh

OBĚD:

hovězí plátek na víně, dušená zelenina, hlávkový salát

SVAČINA:

200 ml polotučného mléka, dvě krájená rajčata

VEČEŘE:

cibulová polévka se strouhaným nízkotučným sýrem, celozrnná bageta

KAŽDÉ JÍDLO SI UŽIJTE

Jedna z věcí, na kterou Středoevropané často zapomínají, je pohoda u jídla. Vychutnat si v klidu každé sousto, s kolegy, přáteli nebo partnerem je pro nás často nepředstavitelné. Pro Francouze je totiž každé jídlo společenskou událostí, nejen časem k načerpání energie z potravin.

 

 

NÁZORY

 

Líbí se vám francouzská dieta? Máte s tímto způsobem stravování vlastní zkušenost? Napište nám, jak se vám daří hubnout. Otištěné příspěvky odměníme.

FRANCOUZSKÉ MENU

 

Vždy se podává více chodů, zato v menších porcích. Většinou jich je pět, jejich počet se ale může měnit oblast od oblasti. Jak takové pravé francouzské menu vypadá? Na stole nikdy nechybí nádoba s vodou, džbánek vína a košík s pečivem a bylinkovým máslem.

 

PŘEDKRM

 

Předkrm se může skládat ze dvou chodů, studeného a teplého. Studený může tvořit paštika, zelenina, šunka, plněné ovoce nebo dary moře. Jde většinou o velmi malou porci. Stejně tak teplý předkrm tvoří restovaná nebo dušená zelenina přelitá máslem, krémy nebo omáčkou s nasekanými bylinkami. Známý je zejména chřest přelitý máslem, francouzskou specialitou jsou i lanýže.

 

HLAVNÍ CHOD

 

Hlavní chod, to je většinou maso, ať již je to zvěřina, drůbež, nebo ryby. V tepelné úpravě převažuje zejména velmi zdravé dušení ve vlastní šťávě, se zeleninou nebo dušení na víně. Oblíbené je i telecí a skopové maso. Důležité je, že se maso podává bez klasických příloh (snad kromě brambor). Zato se připravte na velké porce zeleniny, ať už čerstvou nebo pečenou. Drůbeží maso se před tepelnou úpravou často nakládá do nálevu z oleje, rajčat, malých cibulek a majoránky. Inspirací pro naši kuchyni by měly být pokrmy z králičího masa. Stejně mají velkou tradici marinované pokrmy ze zvěřiny.

 

MUŠLE

 

Velkou tradici mají ve francouzské kuchyni i mušle. Ty se vaří ve skořápkách, přelité máslem, společně s bílým vínem. Krevety a krabi se podávají ve studených koktejlech s majonézou, langusty, humři a ústřice se servírují s omáčkou.

 

POLÉVKY

 

Ve Francii jsou polévky hlavním chodem při večeři. Jejich velmi vydatná polévka obsahuje brambory, maso, ryby, zeleninu a sýr. K ní se přikusuje tradiční francouzský chléb nebo oblíbené bagety.

 

ZÁLIVKY

 

Zálivky se přidávají do salátů a do studených předkrmů. Vinegreta se připravuje z octa, soli, pepře a oleje. Do bylinkové varianty se přidává estragon, pažitka atd. Známá je i rokfórová a francouzská zálivka, která se připravuje z kečupu a malého množství majonézy.

 

BYLINKY

 

Používají se čerstvé i sušené, nejčastěji petrželka a tymián, šalvěj, oregano a estragon. Najdete zde ale i koriandr, kerblík nebo libeček.

***

 

SKRYTÁ RIZIKA FRANCOUZSKÉ KUCHYNĚ OHROŽUJÍCÍ ŠTÍHLOU LINII

 

BÍLÝ CHLÉB (FRANCOUZSKÁ BAGETA)

- čerstvá bílá bageta je součástí každého stolování ve Francii. Protože však má vysoký glykemický index, brzy se po její konzumaci dostaví hlad. Doma ji raději nahraďte třemi krajíčky celozrnné či vícezrnné bagety.

OCHUCENÁ MÁSLA

- známá ingredience francouzské kuchyně, zejména máslo s nasekanou petrželkou nebo česnekem, což z hlediska zvyšování hladiny cholesterolu a vysokého obsahu energie není při dietě vhodné. Máslo nahraďte rostlinným tukem.

 

MAJONÉZA

- je vynálezem právě francouzské kuchyně, jejímž základem je vaječný žloutek, hořčice, olej a ocet. I majonézy mohou mít velké množství příchutí, kterých docílíte přidáním rajčatového protlaku, sardelové pasty, smetany, okurky nebo pažitky. Na majonézu však při dietním stravování zapomeňte (i ta s označením light je kalorická) a nahraďte ji bílým jogurtem.

 

HOŘČICE

- francouzská hořčice je celosvětově známý pojem. Polotučná varianta není až takový problém, plnotučné hořčici se vyhněte. Nejhorší jsou prodávané francouzské omáčky, které vypadají a jsou baleny jako hořčice, ale obsahují až 60 % tuku. Řešením je jogurt smíchaný s hořčicí nebo jogurtový dresink z bílého jogurtu a bylinek.

 

ZAPÉKANÉ POKRMY

- lidé s vyšší hladinou cholesterolu by si měli dát pozor na zapékané pokrmy s vejci a tučným sýrem. Mléčný tuk totiž zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. Zapékací směs nahraďte bílkem rozšlehaným v mléce s trochou sýra (tuk do 30 %).

 

TUČNÉ FRANCOUZSKÉ SÝRY

- francouzské sýry podávané jako dezert po jídle jsou často hodně tučné, proto je konzumujte jen ve velmi malém množství.