Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hubněte pomocí barev

20. 1. 2009

Barevná dieta je založena na třech barevných typech: červeném, žlutém a zeleném. když poznáte svůj typ, můžete také určit potraviny, které jsou vhodné pro vaši barvu.

 

CHARAKTERISTIKA JEDNOTLIVÝCH TYPŮ

 

 

ŽLUTÝ TYP

 

 

FYZICKÉ ZNAKY:

 

Žlutý typ se vyznačuje štíhlou postavou, plochým hrudníkem a menší svalovou hmotou. Klouby má dost velké a dlouhé. Žlutý typ je neustále v pohybu, ten je však často nekoordinovaný a nemotorný. Tento typ má hrubou, suchou a často popraskanou kůži a vlasy jsou suché a nepoddajné. Nehty jsou křehké, lámavé a často okousané. Žlutý typ se hodně vyznačuje studenými končetinami a častým rysem bývá nerovná nosní přepážka. Běžným znakem jsou i nerovné zuby a nestejné poloviny těla (končetiny na jedné straně těla jsou delší nebo nohy mají rozdílné velikosti).

 

MOZEK A NERVOVÝ SYSTÉM:

 

Žlutý typ má citlivý nervový systém. Při nevhodném jídle se stává nervózním, podrážděným, depresivním a nevyspalým. Trpí nervovými obtížemi, bolestmi hlavy, ostrými bolestmi nebo křečemi v solární pleteni, bolestmi krku, ramen, kloubů, dolní části zad, artritidou, neuralgií, ischiasem a nespavostí. Má nepravidelnou srdeční činnost, častá je i angina pectoris a vysoký krevní tlak, což je výsledkem nadměrného konzumování kofeinu (přílišná stimulace nervového systému). Žlutý typ je tvořivý, rychle se učí, ale obtížně si pamatuje. Často mluví ze spaní a budí se uprostřed noci s vynikajícími nápady. Ve snech prožívá létání a vznášení se.

 

PSYCHIKA A DUCHOVNO:

Žlutý typ se často nudí a hledá nové dobrodružství. Miluje cestování, změny míst a stěhování nábytku. Trpí nízkým sebevědomím a sebekritičností. Dává přednost společnosti, ale odmítá zodpovědnost. Nevydrží v dlouhodobém svazku, jelikož prožívá partnerské konflikty. Žlutý typ je spirituálně založen a hledá hlubší smysl života.

 

 

ŽIVOTNÍ STYL:

Žlutý typ nesnáší nadřízené a pravidla, dává přednost samostatnému podnikání, ale nedovede hospodařit s penězi. Vyniká v profesích jako velvyslanec, politolog, ministr zahraničí, překladatel, učitel, lektor, spisovatel, vymahač dluhů, hudebník, filozof, poradce, mnich, duchovní, odborář, vynálezce a umělec. Tento typ miluje slunce a teplé klima, masáže a lázně mu vlévají novou energii

 

 

ČERVENÝ TYP

 

 

FYZICKÉ ZNAKY:

 

Červený typ se vyznačuje střední postavou a vypracovaným tělem. Je to atletický typ. Vlasy má zdravé, dozrzava nebo zbarvené do mědi, vlasy předčasně šediví nebo vypadávají. Pokožka je se sklonem ke zčervenání s množstvím znamének a několika bradavicemi. Kůže je mastná, citlivá, snadno se spálí a tvoří se akné či vyrážka. Červený typ se potí i za chladného počasí. Oči má šedivé, zelené nebo hnědé, nehty jsou jemné a dobře rostlé, nos bývá rovný a ostrý, často s načervenalou špičkou.

 

MOZEK A NERVOVÝ SYSTÉM:

 

Červený typ disponuje velkou duševní energií, pociťuje soutěživost, projevuje se agresivně, nadřízeně a fanaticky. Rychle se rozzlobí a vybuchne, ačkoli mnozí se naučili tyto emoce kontrolovat. Často ztrácí trpělivost s jinými lidmi, kteří se mu nevyrovnají a pomalu chápou. Má vynikající paměť.

 

PSYCHIKA A DUCHOVNO:

 

Je ambiciózní a hromadí materiální statky. Rád ukazuje bohatství a kupuje to nejlepší. Často bývá štědrý a dává dárky. Má divoké, vášnivé, intenzivní a velmi barevné sny. Ve snech se mu objevují peníze. Výborně komunikuje.

 

ŽIVOTNÍ STYL:

 

Červený typ výborně přijímá myšlenky a plánuje jejich uvedení v život. Je výborným manažerem, ale také úředníkem, prezidentem, právníkem, lékařem, vojákem, vědcem, počítačovým odborníkem nebo hercem. Nejvhodnějším ročním obdobím bývá podzim, zima a jaro, léto ho obtěžuje. Nejobtížnější denní doba je 10.–2. hodina v noci i ve dne. Rád zůstává vzhůru dlouho do noci.

 

ZELENÝ TYP

 

 

FYZICKÉ ZNAKY:

 

Pokožku má tento typ bledou, hladkou, čistou a matnou, na dotek je studená. Vlasy jsou světlé, černé nebo světle hnědé se světlými proužky, rovné nebo vlnité a často silné. Oči má výrazné a velké, většinou modré, zelené nebo světle hnědé. Nehty jsou silné, zdravé a ruce se vyznačují hranatými dlaněmi a krátkými prsty.

 

MOZEK A NERVOVÝ SYSTÉM:

 

Zelený typ je opatrný a budí zdání pomalé chápavosti. Jednou naučené nikdy nezapomíná. Uvažuje rozvážně a vnímá detaily. Nesnáší změny, bojí se střetů, kterým se vyhýbá. Nerad mluví.

 

PSYCHIKA A DUCHOVNO:

 

Je velmi trpělivý a statečný, ale mívá problémy s rozhodováním. Udržuje stabilní a trvalé vztahy. Sny nepovažuje za důležité a rychle je zapomíná. Spí hluboce a rád.

 

ŽIVOTNÍ STYL:

 

Ostatní mu instinktivně věří pro jeho předvídavost. Daří se mu v povoláních, jako jsou účetní, učitel, technik, mechanik, produkční, tanečník, hudebník, básník, kurátor, sběratel, malíř, zprostředkovatel a v domácnosti. Prospívá mu silový a vytrvalostní pohyb. Shromažďuje a šetří peníze. Nemá rád zimu a počátek jara. Náročná denní doba je pro něj mezi 6.–10. hodinou ranní a večerní.

 

ČERVENÝ TYP – STRAVOVACÍ NÁVYKY

 

Červený typ má silný pravidelný metabolismus a silnou životní energii. Snadno přibírá a ztrácí na váze, nadváha se projevuje na celém těle. Tento typ dává přednost studenějším pokrmům.

 

ZELENÝ TYP – STRAVOVACÍ NÁVYKY

 

 

Při nadváze mívá zelený typ zásobní tuk uložen na hýždích a stehnech. Má pravidelné, pomalé zažívání a pomalejší metabolismus. Dává přednost ostrým jídlům, prospívá mu též hořká strava. Toleruje kávu a čaj v menším množství, alkohol snáší lépe než ostatní typy.

 

ŽLUTÝ TYP – STRAVOVACÍ NÁVYKY

 

Chuť a zažívání bývá proměnlivé. Tento typ by měl jíst výživná a energeticky bohatá jídla. Má rychlý metabolismus (okamžitě spaluje, a proto obtížně přibírá na váze). Žlutý typ se cítí mezi jídly oslabený a unavený, a proto vyžaduje nárazové dodání energie. Při stresu se přejídá, což má za následek zažívací problémy, plynatost a zácpu. Pije velké množství kofeinu a konzumuje sladkosti. Pokud tento typ přibere, zvýšení váhy se projeví na břiše. Tomuto typu prospívá teplé jídlo a nápoje, pokud není velké vedro.

 

Nejvhodnější chuť je sladká, podporující potřebu energie, dále kyselá jídla zlepšující zažívání a slané potraviny zadržující vlhkost. do žil, příznivě reaguje na jógu, tai-či a chi-gong. Obtížným obdobím pro žlutý typ je podzim, nedostatečný spánek prožívá mezi 2.–6. hodinou ranní, unaven se cítí mezi 14.–18. hodinou (odpoledne by proto neměl plánovat žádnou činnost vyžadující zvýšenou pozornost, vyhovuje mu vstávat brzy ráno a usínat před 22. hodinou).

 

Tip: Zdá se vám, že jsou ve vás skryty dva typy dohromady? Zkuste si jednotlivé charakteristiky přečíst znovu a vybrat typ, ve kterém se „najdete“ přece jen o něco více.

 


 

 

bravy

 

CO BY JEDNOTLIVÉ TYPY MĚLY JÍST?

 

 

JESTLIŽE UŽ VÍTE, KTERÁ BARVA JE TA VAŠE, HRAVĚ SI PODLE NÍŽE UVEDENÝCH TEXTŮ SESTAVÍTE JÍDELNÍČEK Z PRO VÁS NEJVHODNĚJŠÍCH POTRAVIN.

 

žlutý typ

 

 

VHODNÉ POTRAVINY:

 

Ovoce: meruňky, banány, grapefruity, citrony, mango, papája, broskve, pomeranče, mandarinky, růžový grapefruit, kiwi

 

Zelenina: mrkev, oranžové a žluté papriky, dýně, sladké brambory, zimní a letní tykev, sladká kukuřice, vařená rajčata, chřest, avokádo, brokolice, ledový a hlávkový salát, špenát, tuřínové výhonky

 

Maso: žlutý typ jako jediný může jíst hovězí, vhodné je i kuřecí

 

Ryby: pstruh, losos

 

Cereálie: ovesné vločky

 

Pečivo: celozrnný pšeničný chléb

 

Obiloviny: neloupaná rýže, kuskus

 

Mléčné výrobky: jogurt, mléko

 

Nápoje: bylinné čaje, pramenitá voda Koření: zázvor, skořice, pepř, česnek

 

Ostatní: žlutý typ může jíst i vejce, mandle a slunečnicová semínka. Na dochucení pokrmů může také použít olivový olej a máslo.

 

NEVHODNÉ POTRAVINY:

 

 

Ovoce: jablko, rebarbora, maliny, granátové jablko, švestky

 

Zelenina: syrová rajčata, červené papriky, syrová cibule a česnek, kapusta, fazole

 

Maso: potíže způsobuje sušší krůtí maso Cereálie: pohanka, žito, cereálie nesmějí být požívány suché či pražené

 

Luštěniny: žlutý typ by měl omezit luštěniny, neboť způsobují nadýmání

 

Nápoje: nejsou vhodné alkoholické nápoje a pití kávy každý den (občas neuškodí)

 

Ostatní: nejsou vhodné arašídy, popcorn, křupavý chléb, sušenky a brambůrky

 

 

červený typ

 

 

VHODNÉ POTRAVINY:

 

 

Ovoce: jablka, rebarbora, maliny, granátové jablko, švestky, bobule, avokádo,

 

Zelenina: roketa, kapusta, pampeliška, čekanka, brukvovitá zelenina, zelené fazolky, petržel, brambory, špenát, dýně a sladké brambory, červené papriky, ředkev, artyčoky, listová zelenina

 

Maso: kuřecí a krůtí prsa

 

Ryby: treska, pstruh

 

Cereálie: ovesné vločky (mohou být sušené i vařené)

 

Pečivo: celozrnný chléb, pita chléb

 

Obiloviny: ječmen, bulgurtěstoviny, hnědá rýže

 

Luštěniny: sója, černé fazole, čočka, hrách

 

Mléčné výrobky: jogurt, sladká šlehačka, mléko, tavené sýry

 

Nápoje: sladké nápoje, džus z jablek nebo hroznů, pramenitá voda, heřmánkový, mátový a ibiškový čaj Koření: koriandr, kumin, kopr, kurkuma, máta, fenykl

 

Ostatní: červený typ může jíst dále i vejce, kokos, pokrmy si může ochutit třtinovým cukrem či javorovým sirupem, dopřát si může i rýžové chipsy a na dochucení pokrmů může použít také olivový, lněný a řepkový olej

 

NEVHODNÉ POTRAVINY:

 

 

Ovoce: banány, broskve, papája, grapefruity

 

Zelenina: rajčata, řepa, čili papričky a lilek

 

Maso: vepřové a hovězí

 

Obiloviny: pohanka, amarant, kukuřice, žito, proso a bílá rýže

 

Luštěniny: červená čočka

 

Mléčné výrobky: zakysaná smetana

 

Nápoje: ženšenový nebo zázvorový čaj, alkoholické nápoje

 

Koření: sůl, černý a kajenský pepř

 

 

zelený typ

 

 

VHODNÉ POTRAVINY:

 

 

Ovoce: žluté hroznové víno, citrony, mango, bobule, granátové jablko, meruňky, pomeranče, jablka, limetky, kiwi

 

Zelenina: artyčok, řepa, růžičková kapusta, mrkev, kukuřice, česnek, křen, ředkvičky, pórek, roketa, pampeliška, čekanka, dýně, čili papričky, brambory, cibule

 

Maso: kuřecí a krůtí

 

Ryby: pstruh, tuňák, bílá ryba

 

Cereálie: kukuřičné lupínky Pečivo: žitný chléb, kukuřičné tortilly

 

Obiloviny: ječmen, pohankové placky, žito, kukuřice, proso

 

Luštěniny: červená čočka, cizrna, pinto fazole

 

Mléčné výrobky: tvaroh

 

Nápoje: toleruje alkohol (trochu červeného vína k večeři podporuje trávení), bylinkové čaje

 

Koření: houby, jamajský pepř, anýz, černý pepř, kajenský pepř, hřebíček, hořčice, rozmarýn, kmín, koriandr, kopr, máta, zázvor, kari, bazalka

 

NEVHODNÉ POTRAVINY:

 

 

Ovoce: sladké ovoce (banány, broskve, červené hroznové víno)

 

Zelenina: nečiní problémy Maso: hovězí

 

Obiloviny: pšenice (zejména těstoviny z ní vyrobené)

 

Luštěniny: hnědá čočka, sójové boby (ale tofu se jíst může)

 

Ostatní: sójové mléko vynikajícím způsobem nahrazuje většinu nevhodných mléčných produktů.

 

Nedoporučují se mandlové a kokosové nápoje ani cukr (sladit se může medem).

 

 

Tip: Pokud patříte k tzv. červenému typu, pak je konzumace hroznového vína vhodná právě pro vás.