Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kulinářský atlas

20. 1. 2009

Vydejte se na gurmánskou cestu kolem světa. proč se francouzi nemusejí bát srdečních chorob a proč si uvařit v zimě boršč? Inspirujte se světovou kuchyní a obohaťte svůj jídelníček.

atlas_dieta

AMERIKA

 

Přestože již asi nikdo neodpáře Američanům nálepku nejtlustších lidí na světě, i v americké kuchyni můžete nalézt mnoho zdravého. USA je totiž zemí extrémů, a platí to i ve výživě. Na jednu stranu nadbytek tučných a kalorických potravin, na druhou stranu obrovský výběr bioproduktů a nízkokalorických výrobků. Nenajdete zde věc, která by neměla také light formu nebo alespoň snížený obsah cukru a tuku. Vydáte-li se do země „neomezených možností“, určitě prozkoumejte několik prodejen se zdravou výživou. Skvěle nakoupíte v supermarketu Whoole Foods.

 

atlas_dieta

BRAZÍLIE

 

Patříte-li mezi milovníky sluníčka, tepla a exotiky, určitě si oblíbíte i výraznou chuť brazilské kuchyně. Mezi méně typické pokrmy, které si ale Brazilci dopřávají při všech možných příležitostech, patří kozí maso, kukuřičné placky a především fazole.

Fazole obsahují kvalitní bílkoviny, vitaminy skupiny B a především vlákninu, která je důležitá pro správné trávení. Pokud si pod pokrmem z fazolí představíte jen rozvařenou luštěninovou kaši, zkuste něco jiného. Fazole se skvěle hodí do salátů, pomazánek i na zapékání a plnění.

 

atlas_dieta

FRANCIE

 

Francouzským paradoxem se míní fakt, že lidé žijící ve Francii trpí relativně nízkým výskytem akutních srdečních příhod, navzdory jídelníčku bohatému na nasycené tuky. Odborníci tvrdí, že příznivým faktorem je vysoká spotřeba červeného vína, které obsahuje účinnou látku resveratrol. Resveratrol má v lidském těle zajímavé účinky - snižuje přilnavost cholesterolu k cévním stěnám, čímž působí proti vzniku aterosklerózy, byly prokázány i jeho protinádorové účinky. Dopřejte si tedy jednou za čas sklenku dobrého červeného vína. Doporučená maximální denní dávka alkoholu pro ženy je 0,1-0, 2 dl.

 

atlas_dieta

ŘECKO

 

Inspirujte se Řeky a inovujte svůj jídelníček. Skvělým tipem pro vás bude jejich středomořská dieta, která je založena na zelenině, rybách, olivovém oleji a ovoci. Odměnou vám bude nejen lepší kondice a zdraví, ale díky vyvážené stravě možná i o pár kilo zhubnete. Čím začít? Všechen tuk, který používáte, nahraďte olivovým nebo řepkovým olejem. Co se týče masa, dejte přednost mořským rybám a drůbeži. Hovězí a vepřové maso si dopřejte jen někdy. Nebojte se bylinek a používejte je pokud možno čerstvé. Jako přílohu volte co nejčastěji zeleninové saláty a česnekový chléb.

 

atlas_dieta

JAPONSKO

 

Obvyklým japonským jídlem jsou ryby, mořské produkty a zelenina. Mezi nejproslulejší pokrmy patří sushi (rýže ochucená octem se syrovou rybou či zeleninou srolovaná do plátku mořských řas). I když je japonská kuchyně velice zdravá a dietní, může být někdy trochu jednotvárná. Velmi významný je i fakt, že v Japonsku je každé jídlo takový malý obřad, na který je třeba si vyhradit dostatek času a jíst v klidu. I proto se v Japonsku téměř nevyskytuje rakovina tlustého střeva a žaludeční vředy.

 

atlas_dieta

THAJSKO

 

Zkuste v Thajsku najít alespoň jednoho Thajce, který by měl nadváhu. Nenajdete. Může za to především jejich strava, která je založená hlavně na rýži a zelenině. Rýži konzumují i třikrát denně v nejrozmanitějších úpravách. Na rozdíl od japonské rýže je však více sypká a má tvrdší zrna. Jedním z nejoblíbenějších sladkých jídel je rýže vařená v kokosovém mléce podávaná s čerstvým mangem. Kdo neochutná, neuvěří, jaká je to lahůdka. Kromě rýže se zde na každém kroku setkáte se stánky, kde se prodávají malé pečené kousky masa a ryb napíchnuté na špejli nebo grilované banány. Většina Thajců jí relativně často, ale v miniaturních porcích, proto vůbec neznají problém s nočním přejídáním a nenadálými návaly hladu.

 

atlas_dieta

NOVÝ ZÉLAND

 

Nový Zéland je největším producentem zeleného ovoce, které se již plně zabydlelo i v našich obchodech. Má prapodivné názvy - opičí broskve, ovčí broskve, čínský angrešt aj. Přestože na první pohled nevypadá nijak lákavě, má skvělou chuť a vysokou biologickou hodnotu. Zelená dužina je značně bohatá na vitamin C - 300 až 500 mg ve 100 g (10x více než citrusy). Kiwi můžete jíst jen tak samotné jako malou přesnídávku nebo z něj připravit jednoduchý dezert. Balíček ovocné želatiny rozpusťte podle návodu, kiwi oloupejte a rozmixujte na pyré. Pyré krátce povařte s 1 lžící cukru. Rozpuštěnou želatinu promíchejte s teplým pyré a nalijte do mističek vypláchnutých vodou a vychlaďte.

 

atlas_dieta

RUSKO

 

I když se ruská kuchyně nepovažuje zrovna za královnu gastronomie, i zde můžete nalézt zdravé pokrmy. Velmi oblíbeným jídlem hlavně na vesnicích a v menších městech jsou pirohy a kaše z různých obilovin. Pokud jsou připravované z celozrnných mouk, obsahují vysoké procento vlákniny a vitaminů. Ještě známější je však boršč ze zelí a červené řepy, případně kvašené okurky. Červená řepa dodává organismu křemík, který posiluje kůži, kosti a cévy. Kromě toho je výborným zdrojem kyseliny listové, draslíku a vitaminu C. Pokud vám nechutná ani boršč, ani řepa naložená ve sladkokyselém nálevu, zkuste čerstvě vymačkanou řepnou šťávu.