Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak a kudy mizí tuky z těla

20. 1. 2009

Jednoduché a přehledné osvětlení toho jak se tuky dostávají do těla a jak ven. Po přečtení tohoto článku se Vám mnohé ujasní a budete imunní vůči lživým reklamám.

Jak se dostanou tuky do vaších špeků (tukových zásob)
Tuky se po strávení uvolňuji do krve odtud se ukládají jako triglyceridy. Na stejném místě skončí i přebytek jednoduchých cukrů těm tam pomůže inzulín, který se vyplaví při prudkem a vysokém příjmu jednoduchých cukrů. Další kapitolou jsou ovocné cukry, fruktoza, která pokud není rychle pohlcena a využitá svaly, tak jde do tuku i bez inzulínu !

NEEXISTUJE JINÁ CESTA, KTEROU BY SE TUKY DOSTALY DO TĚLA NEŽ JÍDLEM !!

Jak se dostanou tuky z vaších špeků pryč
Většině z Vás asi tuky nevypadávají z kapsy, jak se tedy dostanou ven ?

Štěpení tuků a mastných kyselin za vzniku ATP a CP probíhá přímo v místě spotřeby - ve svalové buňce. Česky řečeno musí je spálit Vaše svaly. Čím více tedy budete mít svalů, tím více tuků můžete spálit. Dokonce tim víc jich budete pálit i v klidu !

K tomu aby vůbec mohlo dojít ke spálení tuků, musí se uvolnit ze zásob a dostat se do svalů. Tento přenos probíhá samozřejmě přes krev, jediné vhodné transportní medium v lidském těle. Tento proces spouští adrenalin a glycogen. A dochází k němu teprve až po 30 minutách výkonu v aerobní zóně. Pokud tedy chcete hubnout aerobikem, měli byste cvičit aspoň 2 hodiny.
K hubnutí neni přímo zapotřebi posilovat, stačí jakýkoliv běžný pohyb, hlavní je vhodný jídelniček.

Tuky, které jsou ukládány v špecích jsou uloženy jako triglyceridy. Chemický řetězec se skládá ze tří dlouhých řetězců uhlíků s vodíky (mastné kyseliny), na jednom konci propojené glycerolem. Aby je bylo možné spálit, musí se odstranit glycerol (spálí se stejným mechanizmem jako glukóza) a zbylé mastné kyseliny se zpracuji v tzv. krebsově cyklu (spaluji se ve svalu postupně).

NEEXISTUJE JINÁ CESTA, KTEROU BY SE TUKY DOSTALY Z TĚLA VEN NEŽ SVALOVOU AKTIVITOU !!

Které tuky se spálí první
Zhubnout musíte všude, tělo nedokáže pálit tuk na určitém místě. Musíte si uvědomit, že pálení tuků probíhá přes krev. A to asi tak, že když svaly svou činnosti, a je jedno které svaly a kde, spálí určitou energii (sachry) tak za určitých okolností se tělo rozhodne použit jako další zdroj energie tuky. Toto rozhodnuti je do praxe uváděno pomocí hormónů a dalších látek, které jsou všechny vypuštěny do krve. A tato krev s touto instrukci kudy teče tělem a narazí na tuk tak ho použije jako zdroj energie. A po složitých reakcích ho opět krev zanese do cílové stanice - svalů. Zhruba se celý tento proces spouští po 30 min. cvičení.

Doufám, že je to dostatečně jasné, abyste pochopili, že cvičením břicha se nehubne břicho ! Prostě to nejde jediným transportním kanálem pro tyto účely je krev. Takže nejlíp je cvičit velké svaly (stehna a zadek) ty spálí hodně energie a tím pádem je velká poptávka po energii.

Odkud se bude ten tuk brát záleží hlavně na genetických danostech. Tuk tedy tento proces odstraňuje rovnoměrně po celém těle dle genetického klíče. Proto většině žen zůstává nejdéle tuk na bocích, břichu a zadečku. Chce to tedy trpělivost a vhodnou dietou odstraňovat tuk tak dlouho, až budete spokojeni.

NEEXISTUJE JINÁ CESTA, KTEROU BY SE TUKY DOSTALY ZE ZÁSOB DO SVALŮ NEŽ KREV !!

Na tomto obrázku je schématicky zhrnuto to, co se táhne celým článkem. Do tukových zásob (vaších špeků) se tuk dostává z potravy a zanese ho tam krev.

Je to zase jedině krev, která si umí vyzvednout tuk z vaších tukových zásob (špeků) a odnest ho do svalů. Není v lidských silách přinutit krev, která protýká celým vaším tělem, aby si brala tuk ze zadku a ne z míst kde se vám to nehodí !

Z vašeho těla se tuk dostává v podobě energie, kterou vydají svaly. A do svalů tuk zase přinese krev.


CELÝ TENTO SYSTÉM JE UZAVŘEN A NEEXISTUJE JINÝ VCHOD ANI VÝCHOD !!

Shrnuti
Limitujícím faktorem rychlosti hubnuti je množství svalů.

Zázračné produkty nemůžou fungovat, musely by za a/ uvolnit tuk do krve a za b/ spálit ho ve svalech. Takže pokud produkty slibuji, že nemusíte nic dělat došlo by pouze k uvolnění tuků do krve a to by Vás zabilo ! Naštěstí tyto produkty nefunguji, tak to přežijete.


TUK SE Z TĚLA NEVYPAŘÍ, ANI NEVYPOTÍ, JEDINÁ CESTA JAK SE DOSTANE PRYČ, JE ROZPUSTIT HO V KRVI, DOPRAVIT HO DO SVALŮ, A TAM HO SPÁLIT !